Jak nauka tańca wpływa na rozwój i zdolności motoryczne dziecka?
Nie bez powodu mówi się, że dzieci chłoną wiedzę jak gąbka. Dzięki temu szybko poszerzają zasób swojego słownictwa, utrwalają usłyszane informacje na jakiś temat i wypracowują w sobie rozmaite umiejętności. Między innymi z tego powodu od najmłodszych lat warto angażować je w różnego rodzaju aktywności, na przykład w naukę tańca. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, dla której rodzice zapisują swoje pociechy na zajęcia taneczne lub wybierają dla nich takie kreatywne przedszkola, jak nasze, w których dzieci uczone są poczucia rytmu i konkretnych układów.
Nauka tańca pozytywnie wpływa na rozwój i zdolności motoryczne malucha. Sprawia, że dziecko nie tylko poznaje cechy muzyki, takie jak głośność, tempo czy wysokość, ale i dopasowuje swoje ruchy do jej specyfiki. Powoduje to rozwój jego inteligencji: tańczący przedszkolak uczy się rozumienia i analizowania usłyszanych dźwięków. Podczas improwizowania ma szansę na wyczucie własnego ciała i przestrzeni. Poza tym taniec uwalnia napięcie, pozwala się rozluźnić, a jednocześnie umożliwia zadbanie o swoją kondycję fizyczną.
Dlaczego jeszcze warto uczyć dzieci tańca?
Nie można jednak zapominać o tym, że taniec jest po prostu świetną zabawą, która daje dzieciom dużo radości. Większość maluchów uwielbia poznawać nowe układy, słuchać przy tym muzyki i dodawać od siebie ulubione kroki – wypracowane poprzez naśladowanie dźwięków i dopasowywanie się do nich, mając na uwadze ich specyfikę. Warto przy tym podkreślić, że początkowo nieporadne (a jednocześnie tak bardzo urocze!) próby w tańcu mogą przerodzić się w pasję, która zostanie z dzieckiem już na całe jego życie. Dobrze próbować nieodkrytych dotąd aktywności, bo być może staną się one absolutnym strzałem w dziesiątkę na drodze ku znalezieniu swoich zamiłowań.