Zajęcia kulinarne w przedszkolu? Tak, to możliwe!
Problem z niejadkiem bywa bardzo dotkliwy dla rodziców. Niektóre dzieci zupełnie nie chcą sięgać po wiele produktów, odmawiają ich próbowania. Można spotkać się z opinią, że przejdzie z wiekiem, jednak czy to dobre rozwiązanie? Przecież dieta naszych rozwijających się dzieci powinna być bogata i zbilansowana. Sposobem na pokonanie tego problemu, mogą być zajęcia kulinarne w przedszkolu.
Co dają zajęcia kulinarne w przedszkolu?
Dzieci są ciekawe świata, a w przedszkolu mają wiele okazji do ciekawego zdobywania nowych umiejętności. Samodzielne przygotowywanie dań, to okazja do poznawania nowych smaków, bo przecież trzeba sprawdzić, co ląduje w naszej misce, albo jak smakuje danie, które stworzyliśmy. Dzięki temu dzieci otwierają się na nowe smaki, ale uczą się też tego, co jest czym w kuchni. Warzywa, owoce, kolory, a nawet przybory kuchenne przestają mieć przed nimi tajemnice. W wielu przypadkach okazuje się to doskonałym sposobem na niejadki.
Prowadzenie zajęć kulinarnych w przedszkolu z pewnością nie jest łatwe i musimy pamiętać, że nie ze wszystkim poradzą sobie najmłodsze dzieci. Wprowadzanie niektórych przyborów również jest stopniowe. Dzieci wspólnie z wychowawcami przygotowują w ramach zajęć jedno, wspólne danie, które potem mogą wspólnie zjeść, a np. w przypadku pieczenia ciasteczek zorganizować kiermasz. Warto również wspomnieć, że w czasie takich warsztatów, najmłodsi są zaznajamiani z zasadami zdrowego żywienia, a budowanie takiej świadomości, będzie miało dla nich ogromne znaczenie w przyszłości.
Czy warto organizować takie zajęcia w przedszkolu?
Dzieci uczą się zdrowego podejścia do swojego żywienia, poznają produkty, które trafiają na ich talerze i ich znaczenie. W dłuższej perspektywie takie działanie może prowadzić do nawyków, które będą silnie procentować w przyszłości. Wydaje się to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych i coraz częściej pojawia się również u dzieci. Naukę właściwego jedzenia powinniśmy więc rozpoczynać jak najwcześniej.